Sözleşme & Kurallar

– ProParacord® Outdoor Ürünleri dükkanında, Kapıda Ödeme, kredi kartı (Visa, MasterCard) ya da banka havalesi & EFT ile alışveriş yapılabilir. 3 iş günü içerisinde ödemesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme konulma aşaması, siparişin verildiği an değildir! Ödemenin yapıldığı an olarak belirlenir… Herhangi bir açıklama yapılmadığı sürece, başka bir ödeme seçeneği kabul edilmez.

– ProParacord® tüm siparişlerinizi, yasaların öngördüğü şekilde, irsaliyeli fatura ile teslim edecektir.

– Ürünlerimizin bir çoğu ithal olduğu için, ProParacord® genel fiyat politikasını TL bazında ayarlamıştır. Satın alma işleminde tutar kredi kartınızdan TL olarak çekilecektir.
Havale ve EFT için, ürünün fiyat açıklamasındaki Türk Lirası değerini baz alarak ödeme yapmalısınız.
Dolar olarak belirlenen ürünün fiyatı, her gün girilen kur değeriyle otomatik olarak Türk Lirasına çevrilmektedir.

Sitemizde serbest piyasa döviz kurları geçerlidir.

– Tüm ürünlerimize KDV eklenmiştir.
Ürünlerimizin türüne göre bu oran değişebilmektedir.
Outdoor Ürünlerde KDV %18 dir.

– Dizgi ve sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından ProParacord® sorumlu tutulamaz.

ProParacord®, satışa sunduğu ürünleri, e-ticaret yapan birçok alışveriş sitesinde olduğu gibi stok tutmaktadır. Ürünleri müşterilerinin siparişlerine göre hazırlamaktadır. Listeler güncellense de sipariş verilen bazı ürünler tedarikçi kuruluşların stoklarında kalmamış olabilir. Böyle durumlarda, müşteri temsilcilerimiz tarafından bilgi verilir ve ürün bedeli hesabınıza veya kredi kartınıza iade edilir.

– Satın alınan ürünlerin teslimatı özel anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo, Sürat Kargo, Mng Kargo veya Yurtiçi Kargo tarafından sigortalı olarak gönderilir.

– Sipariş ettiğiniz ürünler, belirtilen süreler içinde teslim edilmemesi durumunda, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kargo şirketi, tarafımızca ya da müşteri tarafından aranarak paket takibi yapılabilir.

Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

Bu yüzden:
Teslimat sırasında hasarlı olduğu tespit edilen ürünler için tutanak tutturulmalıdır.
Daha sonra, tutanağı paracordons@gmail.com mail adresine gönderip bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ProParacord® bu istisnai durumun telafisi için gerekli işlemleri yaparak, ürünün teslimini tekrar yapacaktır.

– Kredi Kartı ödemelerinde, 3. şahısların zarar görmemesi için, alıcıdan kredi kartı son ekstresi ve bazı ayrıntılı bilgiler istenebilir.

Sitemizdeki kayıtlı üyelik bilgileri ve istenen tüm güvenlik bilgileri, alışveriş esnasında güvenliğin sağlanması için istenir ve bu bilgileri ProParacord® 3. şahıslarla paylaşmamayı taahhüt eder…

– Garanti;
ProParacord® firmasının sattığı tüm ürünler orjinaldir. Ürünün garanti kapsamındayken kullanım hatalarına bağlı olmayan arızaları için veya ürünün fabrika çıkışı hatalı üretildiğini düşünüyorsanız, lütfen fatura numaranızı bildirerek Müşteri Temsilcileri ile iletişime geçiniz.

– ProParacord’ dan alışveriş yapan kişi, yukarıdaki tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.

 

İADE KOŞULLARI

Satın almış olduğunuz bir ürünü, yedi (7) iş günü içinde iade edebilirsiniz.

İade edilecek ürünün ticari vasıflarını yitirmemiş olması, ambalaj ve içeriklerinin tam olması gerekmektedir.

Müşteri, ürünü teslim aldığı gibi iade etmekle yükümlüdür. Böyle bir durumda, iade isteğinizi belirten formu doldurup, ürün ve faturanızı firmamıza kargo ile gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp iadesinde kusur olmadığı birimlerimizce onaylandıktan sonra, 1 hafta içinde ürün ücreti hesabınıza veya kredi kartınıza geri yatırılacaktır. Bu işlemler sırasında oluşacak kargo ücretlerini size ait olacaktır.

ProParacord®; üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, *kullanılma gibi durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

* “Kullanılma” ibaresi, ürünlere göre farklı anlam ifade edebilmektedir;

İade etmeyi düşündüğünüz Paracord ip, bileklik vb. ürünler için özel notumuz;

Aldığınız ürünleri elbetteki test etmelisiniz. Bu detaylı incelemeyi, ürünü aldıktan kısa bir süre içerisinde, evinizde ya da ürünü teslim aldığınız “teslimat adresinizde” yapmalısınız. Kargo taşımasında kullanılan “ambalaj” dışında, ürününüzü dış ortamlarda test amaçlı taşımayınız kullanmayınız. Bu şekilde dış ortamlara taşınan ürünlerde, farkında olmadığınız çizik-vuruk-yırtık gibi durumlar oluşabilir.

Aldığınız ürün dış ortamlarda kullanıldığında, iade alınamamaktadır…

Paracord ip gibi özel ölçülü ürünler, distribütör firmaların iade almaması sebebiyle, tarafımızca da iade alınamamaktadır…
Ambalajı açıldıktan sonra, tekrar ambalajlanamayan (Çanta) ürünler iade alınamamaktadır… (Ürün hasarlı veya ayıplı ise iade edilebilir.)

ProParacord® tarafından gönderilen hemen tüm ürünler, ürün kutusunun zarar görmemesi ve dış etkenlerden gelecek çarpma ve sarsılmaya karşı, kabarcıklı naylon ile sarılır veya 2. bir taşıma kutusuna konur.

İade ederken, kabarcıklı naylon koruyucuyu mutlaka kullanmalısınız. İade olasılığına karşın bu materyalleri hemen atmamalısınız.
Aksi durumda, kargo esnasında ürün ambalajı veya kutusunda meydana gelebilecek, yırtılma-çizilme gibi durumlarda, iadeniz kabul edilmeyecektir…

İadesi alınamayan ürünler;

– Orijinal ambalajı açılmış ve hasar görmüş ürünler geri iade alınamamaktadır.

– Faturası gönderilmeyen ürünler iade alınamamaktadır.

– Bir süre sonra arızalanan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bu tür iade talepleriniz olduğunda, arızalı ürün kapsamında değerlendirilecektir.

– Orijinal kutu ve ambalajı bozulmuş, kutu üzerine kargo teslimat fişi basılmış, kutu ve ambalaj üzerinde direk koli bandı kullanılması durumunda iadeniz kabul edilmeyecektir. Bu konuda sorun yaşamamak için, mutlak surette orijinal kutuyu harici bir koruyucu materyal ile sarmalısınız.

Orijinal kutusu olmayan ürünleri iade ederken dikkat etmeniz gerekenler;

Örn: Yedek parça kategorisinde klips, karabina vs…
Bu tür orijinal paketi olmayan ürünleri, mukavemeti arttırmak için koli malzemesi ve paketin dış cephesini kabarcıklı naylonla sarıp size gönderiyoruz. Bize iade ederken aynı yöntemle göndermenizi öneririz. Aksi taktirde, taşıma esnasında zarar gören ürünler, tarafımızca teslim alınmayıp, iade işlemi gerçekleşmeyecektir.

İade İşlemindeki aşamalar;

– Gönderdiğiniz ürün, öncelikle tarafımızca incelenecektir. Gerektiği durumlarda, yetkili servis veya tedarikçi firmaya test edilmesi için gönderilecektir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılacaktır. Bu işlemin süresi 3 ile 7 gün arasında değişmektedir.

Kargoya Veriliş Süresi ve Teslimat Süresi

Sipariş verdiğiniz ürünlerin, kargoya veriliş süreleri 1 gündür. Saat 13:00’a kadar verilen siparişler Aynı Gün teslim edilir.

Siparişinizdeki ürünler kargo firmasına tarafımızca teslim edilmişse;Kargo teslimatı pazar gününe denk gelirse, kargo firmaları pazar günü çalışmadığı için, teslimat da yapılamamaktadır. İlgili kargo firması, paketinizi pazartesi günü size teslim edecektir. Bayram ve resmi tatillerde de, kargo firmaları çalışmadığı için, paketiniz tatil sonrası ilk iş günü teslim edilecektir. Yoğunluğa bağlı olarak sarkmalar yaşanabilmektedir.

Siparişinizdeki ürünler henüz temin sürecindeyse, tatil sonrası ilk iş günü temin süreci başlayacağı için, en erken ilk gün kargoya verilecektir. Tatil süresince fiziksel herhangi bir işlem yapılamadığından, temin sürecinin başlayacağı ilk iş gününü dikkate almanızı rica ederiz.

Kargo Ücreti*35 TL üzeri siparişlerde kargo ücretini biz karşılıyoruz.

35 TL altında kalan ücretlerde kargo ücreti adrese göre 4-7 TL arası çıkmaktadır.

Stok Detayları

ProParacord®; hemen tüm e-ticaret firmaları gibi birçok üründe stoklu çalışan bir firmadır. Ülkemizde ithalatçı ve üretici firmalara bağlı olarak, zaman zaman bazı ürünlerde stok sorunu yaşanmaktadır. Ürünlerin stok kontrolleri sık sık yapılmaktadır, fakat ürün sayısının fazlalığı bu rutin kontrolleri geciktirebilmektedir. Sipariş verdiğiniz ürünün stokta olmaması durumunda, ProParacord® müşteri temsilcileri sizi en kısa sürede bilgilendireceklerdir.

Özel stoğumuzda bulunan ürünler aynı gün kargoya verilir.

Distribütör firmaların depolarından temin edilen ürünlerin 1 ile 3 gün arasında temin süreleri mevcuttur.

Temin edilen ürünlere bağlı siparişler, aynı günün akşamında toplu olarak kargoya verilir.

Siparişinizdeki ürünlerin temin süreci, ürünlere göre farklılık gösterebilir. Ürünlerin temin süreci tamamlandığında, tüm sipariş verdiğiniz ürünler birlikte kargoya verilecektir. Siparişinizdeki ürünlerden herhangi birinin, çeşitli aksaklıklara bağlı olarak belirtilen süre içerisinde temin edilememesi durumunda, tarafımızca bilgilendirileceksiniz. İstemeniz durumunda temin edilen ürünler kargoya verilerek, kalan diğer ürünler ayrıca kargoya verilecektir. Bu gibi durumlarda kargo ücreti tarafımızca karşılanacaktır.

Temin edilebilir görünmesine rağmen temin edilemeyen ürünler.

– ProParacord®, satışa sunduğu ürünlerin çoğunu, e-ticaret yapan birçok alışveriş sitesinde olduğu gibi stok tutmaktadır. Ürünleri müşterilerinin siparişlerine göre hazırlamaktadır. Listeler güncellense de sipariş verilen bazı ürünler tedarikçi kuruluşların stoklarında kalmamış olabilir. Böyle durumlarda, müşteri temsilcilerimiz tarafından bilgi verilir ve ürün bedeli hesabınıza veya kredi kartınıza iade edilir.

Ayrıca bazen Çanta üreticilerinin hammadde sorunu olabilmekte, bayram veya tatil öncesi iş yoğunluğundan ötürü, distribütör ve üreticilerin taleplere geç yanıt verebilmesi sonucunda gecikme yaşanabilmektedir.

Dolayısıyla, ürün detayında temin edilebilir görünmesine rağmen, bu gibi durumlarda ürün temini gecikebilmektedir. Bu gibi durumlarda tarafımızdan mutlaka bilgilendirilirsiniz.

Talebiniz doğrultusunda, siparişiniz temin ediliyor konumunda kalabilir veya siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Sipariş Aşamaları

Havale Bekleniyor.

Siparişinizi verirken, ödeme seçeneklerinde; Havale veya EFT’yi seçtiğinizde bu aşama ile karşılaşırsınız.Banka hesaplarımızdan birine ödemeyi yaptığınızda, siparişlerim bölümünde, ilgili siparişinizin ayrıntısında, “Havale Numaranızı veya dekont nüshanızı” bize yollayarak işlemi hızlandırabilirsiniz..

Siparişiniz mesai saatlerinde ortalama 1 saat içerisinde işleme konacaktır. EFT yaptıysanız, ödemenizin bize ulaşması ve siparişinizin işleme konması gecikecektir.

  • Ödemeyi yaptığınız saat aralığı ve bizi bilgilendirmeniz, mesai saatleri dışındaysa, siparişinizin işleme konması gecikebilir.
  • Mesai saatlerimiz dışında ATM’den veya internet bankacılığıyla ödeme yaparsanız, bizi bilgilendirseniz dahi siparişinizin işleme konması gecikebilir.
  • Bayram ve resmi tatillerde de siparişinizin işleme konması gecikecektir.
  • Bu gibi zaman aralıklarında, siparişinizle fiziksel olarak (Temin edilmesi, Paketlenmesi, Kargoya verilmesi vb.) ilgilenilemeyeceği için, işleme konmaması, pratikte siparişinizin gecikmesine sebebiyet vermeyecektir.